Nawrot 22 - rodzina Lessigów
Nadszedł wreszcie moment, by przedstawić kolejny adres na Szlaku: Nawrot 22.
Działał tutaj sklep, serwis i wytwórnia instrumentów muzycznych, należące ponad sto lat temu do rodziny Teodora i Alfreda Lessigów. W 1886 roku Teodor Lessig, założył w Łodzi pracownię instrumentów muzycznych – ze specjalnością: instrumenty dęte i smyczkowe. Prowadził ją początkowo przy ulicy Piotrkowskiej.Na początku XX wieku punkt ten został przeniesiony na posesję należącą do rodziny Lessigów przy ul. Nawrot 22, gdzie schedę po Teodorze przejął jego syn – Alfred. Punkt ten stał się znany na mapie Łodzi. Tu zaopatrywali się w instrumenty łódzcy muzycy i lokalne orkiestry.
W 1912 roku firma zdobyła mały złoty medal na Wielkiej Wystawie Rzemieślniczo-Przemysłowej w Łodzi. W nieistniejącym już parterowym budynku frontowym przy Nawrot 22 mieścił się sklep nie tylko z instrumentami, ale i gramofonami oraz płytami szelakowymi. Jeszcze w latach 60. ubiegłego nadal funkcjonował tu zakład naprawy instrumentów prowadzony przez Antoniego Stelmaszczyka. Dzisiaj próżno szukać przy Nawrot 22 śladów po firmie muzycznej.
W 2022 roku, przed istniejącym tu dzisiaj blokiem Widzewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zorganizowano koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Kamieńska, która odegrała „Marsz Jubileuszowy”, skomponowany przez Alfreda Lessiga na cześć łódzkiej straży pożarnej w latach 20. XX wieku. Wśród instrumentów muzyków z Kamieńska znalazła się wówczas tuba helikon B produkcji Lessigów, która stała się dla nas wspaniałą inspiracją.
Na bazie oryginalnego ogłoszenia Alfreda Lessiga z 1914 r. Maria Nowakowska zaprojektowała inspirowany holenderskimi flizami ceramiczny mural o powierzchni 60x40 cm. Na 6 płytkach tworzących kompozycję znalazła się tuba Helikon B, fragment zapisu nutowego marsza oraz imię i nazwisko kompozytora, a zarazem właściciela sklepu. Za kwerendę w projekcie odpowiadał Marcin Nowicki.
Komentarze
Prześlij komentarz